Shenington Kart Club Round 1 Report

17th January 2016

Clearing the overnight snow delayed the start of the first round of the 2016 series.  Once racing got underway at about 11.30 it was decided to hold two long heats with an aggregate result for the trophies.  The club thanks everyone who helped to clear the snow from the track.  The drivers co-operated magnificently on this the first time with Race ‘n’ Respect and the new white line rules.  There were no penalties and no requirements for the medics.

Sheni_ClearingGrid
Staff working hard to clear the snow

The two Cadet classes were the best supported, and in IAME 2-stroke, Kai Askey had the best results of a first and third in the heats. Leonardo Panayiotou won the other heat battling with Jamie Mead and that propelled him into second overall. Mead completed the podium with his two second places.

IAME Cadet

1 Kai Askey (Synergy)
2 Leonardo Panayiotou (Zip)
3 Jamie Mead (Shark)

IAME_KAskey
Iame Cadet winner Kai Askey

[divider]

In the 4-stroke Honda Cadets Caden McQueen won both his heats in the tricky wet conditions so was easily the winner overall.  Daniel Guinchard had a good second in the first heat but could only manage seventh in the next.  Thomas Mills’ two thirds were good enough for second overall tying with Theo Micouris.

Honda Cadet

1 Caden McQueen (Zip)
2 Thomas Mills (BRK)
3 Theo Micouris (Zip)

Honda_CMcQueen
Honda Cadet winner Caden McQueen

[divider]

Tom Canning just pipped Joe Phillips in the first heat then dominated the second.  Phillips was second both times, ahead of Luke Richardson.

MiniMax

1 Tom Canning (Kosmic)
2 Joe Phillips (Alonso)
3 Luke Richardson (Tonykart)

[divider]

Bradley White won the first Junior TKM heat, then his second to Adam Sparrow in the second was good enough for the overall lead.  Sparrow had a poor first heat so slumped to fourth overall whilst James Whitaker was second.

Junior TKM

1 Bradley White (Tal-Ko)
2 James Whitaker (Jade)
3 Joshua Sheriff (Jade)

[divider]

Robert Welham improved on his first heat second to win the other race for best overall.  Billy Mattock had a third and second and so took second overall by a point over Luca Allen.

Junior X30

1 Robert Welham (Exprit)
2 Billy Mattock (Mad Croc)
3 Luca Allen (Tonykart)

JunX30_RWelham
Junior X30 winner Robert Welham

[divider]

Joe Turney got away well in his first Junior Max heat, little challenged, then fought through past Oli Caldwell and Scott Symons in the second to take the overall win from Symons.

Junior Max

1 Joe Turney (Kosmic)
2 Scott Symons (Tonykart)
3 Ethan Ling (Kosmic)

JunMax_JTurney
Junior Max winner Joe Turney

[divider]

Jack Griffiths failed to hang onto his lead in the first TKM Extreme heat, slipping to fourth but came back for second in the other one.  He was still bettered by Jack Ransom, dominant in both heats, and by Matthew Taylor.

TKM Extreme

1 Jack Ransom (Alonso)
2 Matthew Taylor (Tonykart)
3 Jack Griffiths (Jade)

[divider]

David Turton took the first TKM Clubman win over local driver André Marot, and in the second Marot kept Turton at bay whilst Daniel Mense went for the win.  That still gave Turton the overall win from Marot nd Mense.

TKM Clubman

1 Dave Turton (Tonykart)
2 Andre Marot (Jade)
3 Daniel Mense (Venom)

TKMClub_DTurton
TKM Clubman winner Dave Turton

[divider]

In Senior Rotax Max Rayaan Williams won the first heat but he could not catch the runaway Will Shaw in the second.  Williams was still the winner though.

Rotax Max

1 Rayaan Williams (Formula K)
2 Will Shaw (Tonykart)
3 Clive Carpenter (Tonykart)

[divider]

All the gearbox drivers decided to give the snowy conditions a miss.

 

Like this article? Then check out all our other race reports here:

All Club Racing reports

Main Race Reports page